- مرکز مقاومت بسیج وزارت دادگستری - https://basij-justice.ir -

روایت فرمانده سپاه تهران از جلسات ستاد کرونا/ وقتی قیمت‌ها با تولیدات بسیجی‌ها شکست

سردار حسن حسن‌زاده دو روز پیش به عنوان فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ منصوب شد. نام این فرمانده جوان سپاه در یک سال اخیر بعد فعالیت‌های گسترده جهادی، عمرانی و امدادرسانی بسیج در مناطق سیل‌زده شمال و مرکز ایران رسانه‌ای شد و در روزهای کرونا [1] گسترده‌ترین فعالیت‌های سپاه در حاشیه تهران و توسط سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران به فرماندهی او انجام شد.

حسن‌زاده خود از شانزده سالگی در جبهه‌های جنگ غرب و جنوب در جنگ تحمیلی در لباس یک بسیجی در برابر دشمن بعثی ایستاده است. خودش اینگونه آن‌روزها را روایت می‌کند: «هنوز ۱۷ سالم نشده بود که به جبهه رفتم و تقریباً اواخر سال ۱۳۶۴ بود که وارد تیم آموزش شدم البته چون برادرم در جبهه بود به سختی توانستم از پدرم اجازه رفتن بگیرم، در اولین حضورم در کردستان حدود چند ماه به عنوان نیروی بسیجی در گردان جندالله بودم و پس از آن به سمت جنوب اعزام شدم و در لشکر ۲۷ محمد رسول الله و گردان عمار که فرماندهش سردار یزدی بود، حضور داشتم و حدود شش ماه پس از پایان جنگ از منطقه برگشتیم» یعنی این‌ روزها جای فرمانده خود در زمان جنگ را در سپاه محمد رسول‌‌الله تهران می‌گیرد.

پس از آن نیز سال‌ها بعد در روزهای داغ دفاع از حرم حضرت زینب(س) در سوریه حضور داشت. او خود متولد جنوب تهران و محله اتابک تهران است و هنوز هم از حال هوای مردم خون‌گرم آن‌جا برایمان تعریف می‌کند و خودش اینگونه به این موضوع می‌بالد: «من متولد جنوب تهران در محله مولوی هستم و منزل مادرم هنوز هم در میدان خراسان قرار دارد. افتخار می‌کنم بچه جنوب شهر هستم چون همین اهالی جنوب شهر بدون هیچ چشم‌داشتی در روزهای سخت پای کار می‌آیند و برای دفاع از مردم و خاک میهن فداکاری می‌کنند.»

سرانه‌های درمانی، آموزشی، فرهنگی، مذهبی و ورزشی در شهرستان‌های استان تهران پایین است

فارس: سردار از مهرماه ۹۷ به عنوان فرمانده سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران منصوب شدید و امروز پس از دو سال خدمت چه ارزیابی و استنباطی از حاشیه‌های تهران دارید؟

تصور همه این است که همه نقاط استان تهران مانند شهر تهران بوده و یک استان برخوردار است اما باتوجه به اینکه استان تهران به لحاظ جمعیت استان بزرگی است، نمی‌توانیم آنچه در تهران بزرگ می‌بینیم به کل شهرستان‌های استان تهران تعمیم دهیم.

سرانه درمانی در شهرستان‌ها بسیار پایین است و برخی محلات استان تهران بسیار ضعیف هستند؛ شهرستانی که بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد مراکز درمانی ندارد و شهرستان‌هایی نیز که بیمارستان دارند، ظرفیت پذیرش آن متناسب با میزان جمعیت نیست. همچنین سرانه‌های آموزشی، فرهنگی، مذهبی و ورزشی نیز در شهرستان‌های استان تهران پایین است.

جریانی که موج کمک‌های مؤمنانه را در سطح جامعه ایجاد کرد

فارس: ۱۰ ماه از فعالیت شما همزمان با دوران شیوع ویروس کرونا [1] همراه شد و فعالیت و برنامه‌های شما به این سمت پیش رفت، درباره فعالیت بسیجیان در این روزهای سخت توضیح دهید؟

از همان روزهای نخست شناسایی ویروس کووید۱۹ در کشورمان اقدامات خودجوش بسیجیان در زمینه‌های مختلف از جمله ضدعفونی معابر و اماکن عمومی و کمک‌ به اقشار ضعیف آغاز شد و در ادامه با تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رزمایش مواسات و همدلی، این خدمات به‌ شکل منسجم و متمرکز انجام شد.

در گام اول رزمایش کمک‎های مؤمنانه دو مرحله اقدام متمرکز استانی انجام دادیم و طی آن بسته‎های ۵۰ هزار و ۱۱۰ هزارتایی معیشتی و بهداشتی تهیه و بین افراد نیازمند و اقشار کم‌درآمد توزیع کردیم که این اقدامات به عنوان یک الگو قرار گرفت و جریانی راه انداخت که تبدیل به یک موج در سطح جامعه شد؛ در ادامه خیران ورود کردند و از اعتبارات محرومیت‌زدایی استفاده کردیم که ظرف مدت کوتاهی همه شهرستان‌ها نیز این رزمایش را اجرا کردند.

برخی تصور می‌کنند اقدامات بسیج فقط کارهای سطحی و مقطعی است که تصور درستی نیست زیرا کارهای بسیج کاملاً با برنامه، متناسب با تکنولوژی و در درازمدت است که خدمات بسیجیان در دروان کرونا [1]یی نمونه‎ای از این اقدامات است.

بسیجیان در رده‌های مختلف پایگاه‎ها، حوزه‎ها و گردان‌ها فعالیت خود را انجام می‎دهند و عموماً تصور می‌کنند که گردان‌های بسیج فقط کارهای نظامی انجام می‌دهند در حالی که عمده فعالیت گردان‌ها در عرصه محرومیت‌زدایی و کارهای فرهنگی است چنان که پس از شیوع کرونا [1] گردان‎های امام علی با تیم‎های دو نفره موتوری، پیاده و خودرویی با سمپاش کوله‌ای اقدام به گندزدایی و ضدعفونی معابر می‎کردند.

در روزهای نخست شیوع کرونا [1] کمبود ماسک و مواد ضدعفونی محسوس بود و در این مقطع شناسایی انبارهای احتکاری در دستورکار قرار گرفت و ظرف یک هفته اتفاقات بزرگی در بحث شناسایی و کشف کالاهای احتکار شده رخ داد و مقادیر زیادی ملزومات بهداشتی ازجمله یکصد میلیون عدد دستکش و ماسک از انبارها کشف و عرضه شد.

تولید ماسک، گام بعدی اقدامات بسیجیان بود که در این راستا تمام کارگاه‌های اشتغال‌زایی را تبدیل به تولید ماسک کردیم و قرارگاه پیشرفت و آبادانی که در ۸۰ روستا در سطح استان فعالیت می‌کنند، با رعایت کامل اصول بهداشتی اقدام به تولید ماسک و محلول و ژل ضدعفونی از مواد اولیه گیاهانی مثل آلوئه‌ورا و پارافین کردند و به این ترتیب تبدیل به تولیدکننده شدیم که محصولات تولیدی را با بسته‌بندی‌های مناسب عرضه می‌کردیم.

روایت فرمانده سپاه تهران از جلسات ستاد کرونا [1]

فارس: آیا خاطره‌ای در جلسات با ستاد کرونا [1] تهران و وزارت بهداشت دارید؟

در یک برهه زمانی در فروردین ماه در جلسه‌ای که با حضور سردار سلامی برگزار شد، دکتر زالی از بابت کمبود ماسک، گان و شیلد در مراکز درمانی ابراز نگرانی کرد که در پی آن تولید کاملاً استاندارد ماسک‌های سه لایه را دنبال و شیلد و گان سبک و استاندارد نیز طراحی و تولید کردیم که در گام اول به صورت رایگان در مراکز درمانی توزیع و در ادامه با قیمت تمام شده عرضه شد و نیاز مراکز پزشکی تهران تأمین شد.

کارگاه‌های ماسک به صورت استاندارد و نظام‌مند فعالیت خود را ادامه می‌دهند و هم‌اکنون ۴ کارگاه تولید ماسک اتوماتیک در سطح استان داریم که هر کارگاه ظرفیت تولید ۶۰ هزار ماسک در روز را دارد.

 وقتی قیمت‌ها با تولیدات بسیجیان شکست

فارس: قیمت محصولات تولیدی بسیج و سپاه با اقلام موجود در بازار متفاوت بود؟

قیمت بسیار پایین تولیدات لوازم پزشکی توسط بسیج سبب شکسته شدن نرخ‌ها در بازار بود، به عنوان نمونه شیلدی که بیمارستان با قیمت ۲۰ هزار تومان تهیه می‌کرد با قیمت ۵ هزار تومان به آن‌ها عرضه شد که مورد استقبال مراکز درمانی قرار گرفت و حتی به مراکز درمانی استان‎ها نیز به قیمت تمام‌شده ارسال شد.

از محرومان جامعه غافل نشدیم/ اهدای یک‌هزار سری جهیزیه به زوج‌های بی‌بضاعت

فارس: برخی افراد و خانواده‎ها به علت کرونا [1] شغل خود را از دست دادند و دچار آسیب شدند، در این راستا چه اقداماتی داشتید؟

در گام دوم هم‌افزایی بین نهادها ایجاد شد و در جلسه‌ای که با حضور رؤسای بنیادمستضعفان، کمیته امداد، بهزیستی و سایر نهادها در سپاه پاسداران تشکیل شد، توافقات خوبی شکل گرفت و با استان‌ها نیز ارتباط گرفتیم که در این راستا اقشار آسیب‌دیده از کرونا [1] به ویژه افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، به طور محله محور شناسایی شدند و در این مرحله کمک‌های نقدی و سبدکالا به شکل متمرکز و منسجم توسط بسیج که در این کار توانمند است، اجرا شد.

در کنار تمام خدماتی که برای پیشگیری از کرونا [1] داشتیم، از محرومان جامعه غافل نشدیم و اقدام به تهیه جهیزیه برای زوج‌های جوان کردیم که نیمی از آن توسط کمک‎های مردمی جمع‌آوری و بخشی نیز از منابع سپاه تأمین شد که کمک‎های مردم بسیار با ارزشمند بود و در مقطعی که برای ۳۱۳ سری جهیزیه برنامه‌ریزی کرده بودیم، ۷۰۰ مورد تهیه و در مجموع یک‌هزار سری جهیزیه به زوج‌های بی‌بضاعت از طرف مردم اهداء شد؛ این کمک‌های مردمی در روزهای کرونا [1] و آن هم در مناطق محروم تهران ما را تشویق کرد خودمان نیز سهم بودجه‌ای خود را افزیش دهیم. همچنین توزیع لوازم التحریر در مهرماه امسال با وجود تمام مشکلات، پنج برابر سال‌های گذشته بود.

مردم کشورمان با اینکه خودشان در مضیقه هستند اما هرجا که هم‌نوعان‌شان نیاز به کمک داشته باشند به سرعت پیش‌قدم می‌شوند و اکنون نیز پویش نذر ماسک راه افتاده که افراد برای نذری اموات خود به اهدای ماسک بپردازند.

در ۸ نقطه از شهرستان‌های استان تهران غسالخانه مخصوص کرونا [1] وجود دارد

فارس: در گام سوم اقدامات دوران کرونا [1]یی چه برنامه‌هایی را در دستور کار قرار دادید؟

در این مرحله کمک‌های مؤمنانه ادامه دارد، ماسک و ملزومات بهداشتی با استاندارد و با مجوز تولید و کمک به کادر درمانی به طور سازمان یافته توسط گروه جهادی سلامت، بسیج طلاب و بسیج جامعه پزشکی انجام می‌شود.

در رابطه با تطهیر، تغسیل و تدفین متوفیان کرونا [1]یی با سردار یزدی در بهشت زهرا(س) جلسه‌ای تشکیل داده و این کار را نیز در برنامه قرار دادیم که امروز غیر از بهشت زهرا(س) در ۸ نقطه از شهرستان‌های استان تهران غسالخانه مخصوص کرونا [1] وجود دارد که طلاب و بسیجیان داوطلبانه امورات تطهیر متوفیان را انجام می‌دهند.

اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی [2]

فارس: اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی [2] در این مرحله به چه شکل است؟

در این طرح که اجرای آن طی یکی دو روز اخیر به طور محلی آغاز شده است، بسیجیان به عنوان بهورز با حضور در تیم‌های ۵ نفره بهداشت و درمان که متشکل از یک پزشک و ۴ پرستار است به بیماریابی می‌پردازند و در خصوص بستری افراد در منزل یا مراکز مراقبتی و موارد دیگر مشاوره می‎دهند که به این ترتیب ترددها و مراجعه به مراکز درمانی کاهش یافته و مراحل درمان افراد مبتلا سریع‌تر انجام می‎شود. در این طرح تمام نیاز‌های بیماران کرونا [1]یی توسط این تیم تأمین می‌شود و از ترددهای بی مورد او جلوگیری خواهد شد که خود موجب کاهش ابتلای سایر افراد جامعه می‌شود.

برای اجرای این طرح در طول یک ماه گذشته، رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با وزیر بهداشت، مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی و وزیر کشور جلساتی تشکیل داده و توافقاتی نیز انجام شده است لذا این کار کاملاً تخصصی بوده و چهارچوب‎های بهداشتی و پزشکی رعایت شده است و طبق نظر کارشناسان نتایج آن حدود دو هفته تا چهل روز دیگر حاصل می‎شود.

اقدامات خودجوش بسیجیان سراسر خاطره است

فارس: یکی از خاطرات ماندگار خود را در این ایام کرونا [1] برای ما بیان کنید؟

در این مدت خاطرات زیادی داریم که هر لحظه آن فارغ از تصور و انتظار ما بود و بیان آن در این فرصت میسر نیست ولی برای نمونه در اسلامشهر یک بسیجی‌ که مشغول تهیه مواد ضدعفونی بود، به قدری با جدیت درگیر این کار بود که ریه‌اش دچار آسیب شده بود و در ملاقاتی که با این بسیجی داشتیم دیدیم وضعیت مالی چندان مساعدی ندارند در حدی این خانه خود محروم است که باید برای کمک به اعضای خود خانواده برنامه‌ریزی کرد اما این طلبه بسیجی خانه‌‌اش را تبدیل به کارگاه تولید مواد ضدعفونی در روزهای بحران کمبود آن کرده است و با عشق و علاقه زمان خود را را صرف این کار کرده اما آسیب جدی از این مواد شیمیایی نیز دیده است.

نکته بعد اینکه در روزهای اول برای بحث تولید، ساختار سازمانی شکل نگرفته بود و در طی دو هفته نخست شیوع کرونا [1] بسیجیان به طور خودجوش اقدام به این کار می‌کردند که حتی ملاحظه کردیم خودشان پارچه و کش تهیه و ماسک تولید و توزیع می‎کنند.

به عنوان نمونه‌ای دیگر خواهران بسیجی یکی از پایگاه‎های چهاردانگه از منازل خود چرخ خیاطی آورده و در مکانی اقدام به تولید ماسک می‎کردند و حتی خودشان نوعی ماسک طراحی کرده بودند که به خوبی با اصلاح ایرادات ماسک‌های عادی، خطر ابتلا به ویروس را کاهش می‌داد.

تولید الکل توسط بسیج دانشجویی، تولید دستکش با المنت و نایلون فریزر، خلاقیت‎ها و طراحی‌ انواع ماسک و ملزومات بهداشتی توسط بسیجیانی که خودشان هم مثل اقشار مختلف مردم دچار آسیب‌ها و مشکلات معیشتی هستند اما همانند دوران دفاع مقدس با فداکاری و ازخودگذشتگی برای کمک به هم‌نوعان خود شتافته‌اند از مواردی است که در ذهن دارم که بسیاری از آن‌ها نیز به تصویر کشیده نشد.

انتهای پیام/س

اخبار مرتبط