کد خبر:1492
پ
۰۰_۲۳

چهار روش استفاده عاقلانه از شبکه‌های اجتماعی

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی جزء لابنفک زندگی ما شده‌اند. درواقع برخی از افراد به‌دلیل مزایای زیاد شبکه‌های اجتماعی و کاربردهایش، آن را انتخاب می‌کنند. بااین حال، شبکه‌های اجتماعی همانند شمشیر دولبه هستند. اگر به اندازه کافی وعاقلانه از آن استفاده نکنید، ممکن است به خودتان آسیب برساند.

چهار روش استفاده عاقلانه از شبکه‌های اجتماعی

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی جزء لابنفک زندگی ما شده‌اند. درواقع برخی از افراد به‌دلیل مزایای زیاد شبکه‌های اجتماعی و کاربردهایش، آن را انتخاب می‌کنند. بااین حال، شبکه‌های اجتماعی همانند شمشیر دولبه هستند. اگر به اندازه کافی وعاقلانه از آن استفاده نکنید، ممکن است به خودتان آسیب برساند.

البته راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از شبکه‌های اجتماعی به صورت درست و هدفمند استفاده کرد، اما در حال حاضر، از چهار دیدگاه که امروزه مشکل آفرین هستند تقسیم بندی می‌شود.

00_23.jpg

۱- از آن به عنوان معیاری جهت مقایسه و سنجش استفاده نکنید.

شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، جهت اشتراک‌گذاری اخبار، کاربران خود را تشویق می‌کنند. به هر حال این اخبار غیر از خود کاربران توسط افراد دیگر منتشر نمی‌شود .انتخاب انتشار یا عدم انتشار خبر با کاربران می‌باشد.به همین دلیل، مردم نسبت به اتفاقات مثبت زندگی‌شان جهت گیری خاصی دارند و در مقابل از بیان مشکلات زندگی خودداری می‌نمایند.
01_48.jpg

به احتمال زیاد، شما پست‌هایی در مورد خودروهای جدید، اسباب بازی‌ها، یا سفرهای ایام تعصیلات یا نتایج آنها تا داستان‌های افسرده کننده می‌بینید که ممکن است برخی مشکلات با آنها حل شده باشد یا نشود (پس، ما می‌بینیم که برخی از افراد از فیس‌بوک برای غافلگیری استفاده می‌کنند، اما این قبیل افراد همه چیز از جمله خبرهای خوب را ارسال می‌کنند).اینگونه کارها باعث ایجاد رقابت می‌شود.

02_61.jpg
با این کار تمرکز شما برای رسیدن به بهترین نتیجه و جمع کردن دوستانتان به هم می‌خورد. علاوه بر این، از آنجایی که شما فقط قسمت‌های خوب زندگی دوستان خود را می‌بینید، در مورد خوشبختی و سعادت خود کم فکر می‌کنید و اگر شکست بخورید، غمگین خواهید شد و اگر موفق شوید، این امر را طبیعی جلوه خواهید نمود.

عامل اصلی ناخوشایندی مقایسه خود با دیگران است. تام دلونگ، نویسنده پرواز بدون تور،”تله مقایسه‌ای” راتوصیف می‌کند. اومی‌نویسد،”مهم نیست که چقدرموفق بوده وچند هدف را به دست بیاوریم، این تله است که باعث می شود نتایج خود را مجددا ارزیابی کنیم وعوامل تاثبرگذار بر موفقیت را تغییردهیم.” چنانچه در طول زندگی، خودمان را یک درصد بالاتر از دوستانمان مقایسه و قضاوت کنیم، معیارهای غیر واقعی را برای خود تعیین کرده‌ایم و در نتیجه همیشه احساس خوشبختی نخواهیم داشت.

03_50.jpg

۲. واقع گرا باشید.

با واقعیت روبرو شوید-لازم نیست فیس‌بوک یا توییتر خود را هر پنج دقیقه یکبار بررسی کنید، نه؟ عادت به چک کردن بیش از حد شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند شما را از واقعیت جدا کند. به‌جای اینکه هنگام راه رفتن وقت خود را صرف بررسی شبکه‌های اجتماعی بکنید صرف پیاده روی نمایید.همین امر در مورد فعالیت‌هایی مانند غذا خوردن یا انتظار برای مدت طولانی بدون انجام کار مفید دیگر نیز صدق می‌کند.

اگر مسئله خطرات و صدمات جسمی را کنار بگذارید، مسئله مهم دیگر اوج گرفتن اختلاف مداوم بین کارهای واقعی و فیس‌ بوک است و این همان چیزی است که اقتصاددانان و روانشناسان به آن “هزینه‌های تعویض”می‌نامند و نتیجه آن کاهش بهره وری و تغییریک وظیفه به کار دیگر می‌باشد.

04_55.jpg

دکترسریکوماررائو، نویسنده مشهور، هوشیاری و آگاهی نسبت به انجام وظیفه را به عنوان یکی از ده قدم برای ابراز خشنودی در محل کار تلقی می‌کند. همچنین او بر این باور است که حواس پرتی‌های مداوم منجر به ایجاد ناخوشایندی در فرد گردیده و تأثیر منفی در وی می‌گذارد.

درهنگام رفت وآمد خود از مناظر لذت ببرید، به مردم نگاه کنید، بامردم صحبت کنید.این کارهای کوچک، عواملی هستند که زندگی را جذاب‌تر می‌کنند.

05_28.jpg

۳.سخت‌گیرنباش، دنیا به پایان نمی‌رسد.

این موضوع مرتبط با نکته دوم می‌باشد.شبکه‌های اجتماعی در جهت کسب رضایت فوری ذهن کاربران می‌باشند. در نتیجه، هنگامی که شما چیزی را ارسال می‌کنید، می‌خواهید “لایک‌ها” و نظرات آن را بلافاصله مشاهده کنید، از شما خواسته می‌شود هرپنج دقیقه یک‌بار آن را بررسی کنید، یا مسئله دیگر آن است که می‌تواند درچند دقیقه اول یک ناهماهنگی شناختی را ایجاد کند(زیرا فکر می‌کنید مطالب ارسالی بازخورد مثبتی خواهد داشت اما در چند دقیقه اول این اتفاق نمی‌افتد) وباعث ناراحتی شما می‌شود.

به‌هرحال، مسائل را آسان بگیرید. ممکن است در یک محدوده زمانی شما موضوعی را ارسال کنید که در آن وقت، دوستانتان آنلاین نباشند پس لازم نیست هر پنج دقیقه پست خود را بررسی کنید تا ببینید آیا مورد پسند واقع شده است یا خیر؟

06_26.jpg

۴. با خیال راحت از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

اطلاعات شخصی خود همانند شماره کارت‌های اعتباری، گذرواژه و غیره را در اختیار افراد غریبه و افرادی که به آنها اعتماد نداردید، قرار ندهید.حتی مواردی را که دوست ندارید افراد دیگر از آن اطلاع داشته باشند، ارسال نکنید بدین منظور شما می‌توانید تنظیمات دید را تنظیم کنید.

مواردی که می‌تواند شما را نیز در معرض آسیب قرار دهد، ارسال نکنید، مانند” من الان در خانه تنها هستم”،”خانه هیچ‌کس نیست”، وغیره نمونه‌های واقعی وجود دارد که مجرمین از این شرایط برای ارتکاب جرم استفاده می‌کنند. پس شما جزء آنها نباشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

×

سلام علیکم

جهت برقراری ارتباط با مرکز مقاومت بسیج وزارت دادگستری روی آیکن واتس اپ کلیک نمایید یا پیام خود را به آدرس ایمیل زیر ارسال فرمائید

× مرکز مقاومت بسیج وزارت دادگستری