کد خبر:1495
پ
learn-qablyt-kanal-bh-wats-ap-adafh-shd1530356735

دسترسی غیرمجاز به واتس آپ

یکی از ترفندهای مجرمانه و شایع اینترنتی،نصب برنامه پیام رسان مجازی یا فعال سازی فرآیند بازیابی رمز اصلی بر اساس شماره موبایل و نام کاربری اکانت شبکه اجتماعی مجازی دیگران است.

دسترسی غیرمجاز به واتس آپ

یکی از ترفندهای مجرمانه و شایع اینترنتی،نصب برنامه پیام رسان مجازی یا فعال سازی فرآیند بازیابی رمز اصلی بر اساس شماره موبایل و نام کاربری اکانت شبکه اجتماعی مجازی دیگران است.

این داستان واقعی درباره یکی از خاطرات جالب و آموزنده زندگی من هست که دوست دارم برای شما تعریف کنم،تا تو دوست عزیز مثل من در تله این مدل کلاهبرداری سایبری گرفتار نشوی.
مدرس دانشگاه هستم،مهر ماه سال ۱۳۹۸روز دوشنبه در مقطع کارشناسی ارشد با دانشجویان رشته حسابداری ترم های مختلف کلاس داشتم به دانشگاه رفتم،به اتاق استراحت اساتید مراجعه کردم و طبق معمول فلاسک چای و بیسکویت برای پذیرایی آماده بود،همچنین روزنامه های متنوع برای مطالعه در دسترس بود،نیم ساعتی گذشت بنابراین به سمت کلاس مربوطه رفتم،کلاس مثل همیشه پر از هیاهو بود،بعد از دقایقی کلاس آروم شد،شروع به تشریح مطالب جدید کردم یکساعتی گذشت که اتفاق جالبی افتاد!
صدای دریافت پیامک به واسطه گوشی هوشمند شخصی ام شنیده شد،سپس فردی ناشناس تماس گرفت از دانشجویان معذرت خواهی کردم و به آن شخص پاسخ دادم،تماس گیرنده با ناراحتی و استرس گفت:شرمنده جناب از یک موسسه خدماتی تماس می گیرم ببخشید یک کد اشتباهی برای شما پیامک شده لطفا به همین شماره ارسال کنید،من هم قبول کردم و پیامک دریافتی را ارسال کردم و دوباره به تدریس ادامه دادم.
کلاس های دانشگاه تموم شد و به منزل برگشتم،حسابی خسته بودم تصمیم گرفتم ساعتی استراحت کنم در حین خواب گوشی زنگ خورد،پسر دایی ام بود درباره ۳ میلیون تومان پولی صحبت میکرد که به کارت بانکی دوست من واریز کرده بود و جالب اینجاست که این واریزی به خاطر درخواست من از طریق پیام ها در واتس آپ انجام داده بود،اصلا متوجه نمیشدم جریان چیه و پسردایی هم متعجب میگفت پیام هات هست و خیلی هم عجله داشتی و گفتی تا پس فردا این پول را بهت میدم، تازه رسید واریزی هم فرستادم مگه ندیدی.
گفتم باشه صبر کن برم واتس آپ خودم را ببینم تماس می گیرم،ارتباط را قطع کردم و سریع رفتم سراغ گوشی هوشمند،رمز الگوی دستگاه را وارد کردم و سپس برنامه واتس آپ را باز کردم عجیب بود از اکانت واتس آپ بیرون افتاده بودم و باید دوباره مراحل فعالسازی را انجام می دادم.
مراحل را دوباره انجام دادم کد فعال سازی هم وارد کردم،واقعاً سردرگم شدم به این علت که واتس آپ از من رمز دوم خواست،تا جایی که یادم بود رمز دوم برای اکانت واتس آپ فعال نکرده بودم.
شماره تماس پسردایی را گرفتم و به او جریان را گفتم،از من پرسید آرش جان حتماً یکی به اکانت واتس آپ شما دسترسی پیدا کرده،ببین کد فعال سازی واتس آپ به شخصی ندادی،توی فکر فرو رفتم ناگهان به یاد کلاس درس صبح افتادم و پیامکی که مختص به شماره موبایل من صادر شده بود و با سهل انگاری برای فرد ناشناس فرستاده بودم،بله چه اشتباهی مرتکب شدم با دست خودم کد فعال سازی اکانت واتس آپ در اختیار مجرم سایبری قرار گرفته بود،از پسردایی خواستم پیام های کلاهبردار اینترنتی به همراه شماره کارت بانکی اش را مستندسازی کند و برای ایمیلم ارسال کند.
سریع به شماره گوشی سایر مخاطبین یعنی تعدادی از دوستان و فامیل زنگ زدم،کلاهبردار از ۳ نفر دیگر هم پول گرفته بود البته از سایرین خواستم فریب این شخص مجهول الهویه را نخورند چون با دسترسی غیرمجاز به اکانت من وارد شده بود،همچنین با آشنایان فریب خورده هماهنگ کردم تا مستندات و پرینت حساب بانکی تهیه و به من تحویل دهند.
صبح فردا به همراه پسردایی پس از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و سرانجام دریافت مرجوعه قضایی به پلیس فتا مراجعه کردم،مستندات،پرینت حساب های بانکی و اظهارات توسط افسر پرونده از من اخذ شد.
خوشبختانه پس از طی پروسه های فنی و قضایی،متهم دستگیر و مبالغ عودت گردید،حتی متأسفانه مشخص شد یکی از دانشجویان با شخص کلاهبردار همراهی می کرد و متهم نسبت به من شناخت کافی داشته،البته کارشناس پلیس فتا توصیه هایی بیان نمود که برای شما بازگو میکنم،چون واقعاً پیشگیری مهم تر از درمان هست.

۱- از فاش نمودن کدهای دریافتی به خاطر اعتماد به بهانه های غیرواقعی پرهیز کنید.
۲- اقدام به فعال سازی رمز ۲ مرحله ای برای اکانت پیام رسان خود نمایید.
۳- اگر کاربران در شبکه های اجتماعی مجازی پیام هایی از آشنایان مبنی بر واریز پول دریافت کردند،حتماً به واسطه تماس تلفنی از صحت موضوع مطمئن شوند.
۴- گاهی مجرم اینترنتی، بر اساس شناخت کافی از شما اقدام به فریب می نماید،پس هوشیار باشید و به افراد ناشناس اعتماد نکنید.
۵- هرگاه متوجه دسترسی غیرمجاز به اکانت پیام رسان خود شدید سعی کنید در صورت امکان این دسترسی را متوقف کنید،لیکن به آشنایان و نزدیکان موجود در مخاطبین سریعاً اطلاع دهید.
۶- به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

×

سلام علیکم

جهت برقراری ارتباط با مرکز مقاومت بسیج وزارت دادگستری روی آیکن واتس اپ کلیک نمایید یا پیام خود را به آدرس ایمیل زیر ارسال فرمائید

× مرکز مقاومت بسیج وزارت دادگستری