خبرنگار :
پ
چرا راهپیمایی اربعین حتی با وجود کرونا برای ما ضروری است؟

کلیپ تصویری | ما هنوز به این فضای بهشتی نیاز داریم!

چرا راهپیمایی اربعین حتی با وجود کرونا برای ما ضروری است؟

عراقی‌ها که ظاهراً بنا دارند اربعین را برقرار کنند. ا‌ن‌شاءالله بیماری از آن سرا، از این سرا، از این دو ملت برداشته بشود و ملت‌های دیگر! اربعین برای ما پی‌ریزی یک تمدن بزرگ است. زود است اربعین تعطیل بشود برای ما. ما هنوز نیاز داریم برویم در این فضای بهشتی و نورانی قرار بگیریم. بهشت روی زمین است جادۀ بین نجف اشرف تا کربلای معلی. همان بهشتی که امام زمان ارواحنا له الفداه کاملش را وعده داده اینجا یک جلوه‌اش است. بی‌مبالغه عرض می‌کنم. راه نجات بشر از بدبختی‌ها الگوی اربعین است.
لذا اربعین را به عنوان یک مسئلۀ مستحبّ مذهبیِ قابل اغماض نگاه نکنند، ضرورت‌اش را خیلی بالاتر از این حرف‌ها ببینند. چه‌جور شغل‌ها را می‌گویند شغل ضروری است کار ضروری است، مردم نمی‌توانند شغل نداشته باشند که، علی‌رغم وجود کرونا بروند دیگر سرکار؛ اتوبوس‌ها و متروها هم راه می‌اندازند، دیگر می‌گویند رعایت بکنید.
به خدا قسم اربعین ضرورت‌اش اگر کمتر نباشد بیشتر، اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. چرا؟ چون دارد یک الگو برای زندگی بهتر، برای معاش بهتر برای ما فراهم می‌کند و ما نباید فقط به کوتاه‌مدت نگاه کنیم شغلی که امروز کارمند یا کارگر می‌رود پول در می‌آورد می‌آورد خانه. باید به بلندمدت هم نگاه کنیم. همیشه همۀ ملت‌ها باید بخشی از برنامه‌ریزی‌ها و هزینه‌هایشان برای بلندمدت باشد. اربعین بلندمدت بلکه میان‌مدت ما را سامان می‌دهد. واقعاً اربعین یک الگویی بزرگ‌تر از الگوی هیئت‌های مذهبی است برای پی‌ریزی تمدن عظیم اسلامی.
مقام معظم رهبری: «هدف هر مسلمان امروز باید ایجاد تمدن اسلامی نوین باشد. ما امروز این را می‌خواهیم. این راهپیمایی اربعین می تواند یک وسیلۀ گویایی برای تحقّق این هدف باشد.»
اولاً این بیماری برطرف بشود اربعین به سهولت برگزار بشود، اگر هم برطرف نشد الآن بعضی از اندیشمندان دارند می‌گویند، می‌گویند با این زندگی کرد! باید با این زندگی کرد یعنی چی؟ یعنی مردم زندگی عادی‌تان را داشته باشد رعایت بکنید. سفرها دارد باز می‌شود. سفرهای تفریحی را کسی جلویشان را نگرفت. چرا؟ بالاخره مردم تفریح می‌خواهند. خسته می‌شوند. یک مسافرت می‌خواهد برود. من می‌خواهم بگویم ضرورت اربعین از ضرورت سفرهای تفریحی بالاتر است. یک‌وقت مسئولین به اربعین که می‌رسند فکر نکنند زورشان بیشتر می‌رسد اینجا را تعطیل کنند چون ضرورت‌اش کمتر است، نه.
اتفاقاً رعایت در هیئت‌ها شما در ایام کرونا دیدید، همین جلسۀ خودتان یک نمونه‌اش، فوق‌العاده بود. خیلی سخت بود به عزاداران اباعبدالله الحسین یک عمری خیلی از جوان‌ها ده سال است پنج سال است با شور سینه زدند، به‌هم ریختند عالم را توی هیئت! حالا باید تک‌تک وایستند سر جایشان سینه بزنند. گذشتند از عشق‌شان. خیلی راحت رعایت کردند. اربعین برای ما پی‌ریزی یک تمدن بزرگ است.

اربعین

علیرضا پناهیان

پناهیان

کرونا

شناسنامه

  • تولید: بیان معنوی
  • زمان: ۰۴:۱۴
  • منبع: اجتماع منتظران اربعین
درحال بارگذاری ...
دریافت ویدیو
کیفیت 360 دریافت
کیفیت 480 دریافت
کیفیت 720 دریافت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

× از این طریق با مرکز مقاومت بسیج وزارت دادگستری در تماس باشید